Wizyta pracowników pomocy społecznej z m. Ricany

W dniach 23.05.2018 do 26.05.2018 w Gminie Opatówek gościli pracownicy pomocy społecznej z zaprzyjaźnionej Gminy Ricany z Czech: p. Blanka Spolkova Kierownik Organu Socjalnego w Ricanach, p. Helena Bramborova, p. Ivę Kirejevova, p. Jolana Partlova, p. Petra Janikova i p. Alźbeta Kostakova – pracownice Organu Socjalnego w Ricanach.

Goście spędzili w Polsce trzy bardzo aktywne dni. Zostali zakwaterowani w domach pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opatówku. Pierwszy dzień minął bardzo szybko ponieważ po długo wyczekiwanym przyjeździe naszych gości udaliśmy się z nimi do domów, aby bliżej się poznać i pozwolić na chwile relaksu po długiej podróży.

Drugiego dnia w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego Gminy Opatówek odbyło się  powitanie zaproszonych gości przez Burmistrza Gminy Opatówek Sebastiana Wardęckiego i pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opatówku. Była to świetna okazja do rozmów na temat działalności i funkcjonowania gmin, a także historii i kulturze. Zaproszeni goście z rąk Burmistrza otrzymali upominki. Następnie goście udali się na wizytę do  zakładu produkcyjnego Colian Sp. z o. o. w Opatówku i Kaliszu. Po wspólnym obiedzie czeska delegacja spacerowała po Opatówku, zwiedziła bibliotekę, przedszkole, szkołę podstawową, zachwycała się pięknymi stawami z fontannami oraz zabytkowym parkiem. Niezapomnianych wrażeń dostarczył też zorganizowany przez GOPS Opatówek Dzień Seniora, na który zaproszeni zostali goście z Czech.

Następnego dnia goście zwiedzili Muzeum Historii i Przemysłu w Opatówku i spotkali się z podopiecznymi Warsztatów Terapi Zajęciowej w Koźminku. Zapoznali się z funkcjonowaniem Środowiskowego Domu Samopomocy w Liskowie  i Domu Dziecka w Liskowie. W czasie pobytu mieli możliwość zwiedzenia Pałacu i Kościoła w Tłokini Kościelnej oraz gospodarstwa ogrodniczego p. Małgorzaty i Andrzeja Sztrajtów w Tłokini Wielkiej.

W programie również była wizyta w Świetlicy Środowiskowej „Słoneczko” w Opatówku, która dostarczyła wiele radości i uśmiechu. Dzieci ze Świetlicy Środowiskowej pokazały gościom nasze gry i zabawy, a goście zaprezentowali zabawy czeskich dzieci. O godz. 19.00 pracownicy GOPS Opatówek oraz goście z Ricany spotkali się na wspólnym grillu w gospodarstwie agroturystycznym w Trojanowie.

W sobotni poranek zaproszeni goście udali się do Kalisza, zwiedzili starówkę, ratusz, park, teatr, Bazylikę Św. Józefa, Katedrę Św. Mikołaja, dokonali zakupu pamiątek. Po wspólnym obiedzie i pożegnaniu przez Burmistrza Gminy Opatówek oraz pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej udali się w drogę powrotną do Czech.

Wizyta gości z Czech była niezwykłym doświadczeniem, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich jej uczestników. Bogaty w różnorodne atrakcje program całego pobytu oraz piękna wiosenna pogoda sprawiły, że humory dopisywały wszystkim, a cała wizyta czeskich przyjaciół przebiegła w miłej atmosferze. Goście bardzo chwalili pobyt w naszym kraju, a przede wszystkim miłe przyjęcie, gościnność w domach, dobrą kuchnię i piękno polskiego krajobrazu. Dużym doświadczeniem było dla nich poznanie pracy służb społecznych w Polsce.

Print Friendly, PDF & Email