Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014- 2020 jest krajowym programem operacyjnym współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Najbardziej Potrzebującym. PO PŻ jest finansowany ze środków Unii Europejskiej (FEAD) i ze środków krajowych (budżet państwa).
Główny cel Programu to udzielanie wsparcia osobom doświadczającym ubóstwa poprzez udostępnienie pomocy żywnościowej. Program w swoich założeniach przewiduje wsparcie osób
i rodzin najbardziej potrzebujących poprzez udzielanie nieodpłatnej pomocy żywnościowej bez jakiejkolwiek dyskryminacji i z poszanowaniem godności osób uprawnionych.
Kto może skorzystać z pomocy w ramach PO PŻ?
Pomoc w ramach Programu udzielana jest osobom, które z powodu trudnej sytuacji i niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie odpowiedniego wyżywienia. Odbiorcy artykułów spożywczych muszą spełniać wymogi określone w ustawie o pomocy społecznej, a w szczególności art. 7, z jednoczesnym zastosowaniem kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania
z pomocy społecznej (nie przekraczającym 200% ) tj:
- 1268 zł dla osoby samotnie gospodarującej
- 1028 zł dla osoby w rodzinie.
Skierowania do otrzymania pomocy żywnościowej wydają pracownicy socjalni Ośrodka Pomocy Społecznej.
Zestaw artykułów spożywczych na Podprogram 2017 obejmuje:
- makaron jajeczny
- ryż biały
- herbatniki
- mleko UHT
- ser podpuszczkowy dojrzewający
- groszek z marchewką
- fasola biała
- koncentrat pomidorowy
- powidła śliwkowe
- gulasz wieprzowy z warzywami
- filet z makreli w oleju
- szynka drobiowa
- cukier biały
- olej rzepakowy
- buraczki wiórki
- makaron kukurydziany bezglutenowy
- kasza gryczana
- szynka wieprzowa mielona
Poza pomocą żywnościową w ramach działań towarzyszących osoby zakwalifikowane do Programu mogą zostać wytypowane do uczestnictwa w warsztatach szkoleniowych mających na celu wzmocnienie samodzielności i kompetencji w prowadzeniu gospodarstwa domowego z zakresu edukacji ekonomicznej, właściwego zarządzania budżetem domowym, zdrowego odżywiania, dietetyki, przeciwdziałania marnotrawieniu żywności.
Szczegółowe informacje dotyczące PO PŻ i Podprogramu 2017 znajdują się na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:
Informacji o Programie udzielają także pracownicy socjalni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opatówku, pokój nr 5, 6 – (Urząd Miejski Gminy Opatówek – przyziemie) lub pod numerem telefonu: 62/ 76 18 425.