Bezpieczna Gmina Opatówek – profilaktyka

W dniu 30 kwietnia 2021 r. Sebastian Wardęcki Burmistrz Gminy Opatówek przekazał elementy odblaskowe Edwardowi Bilskiemu Prezesowi OSP Rajsko i Krzysztofowi Toście Prezesowi OSP Sierzchów.

Międzynarodowy Dzień Strażaka to międzynarodowe święto strażaków obchodzone 4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Około 42% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego. Na tę grupę należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ w przeciwieństwie do poruszających się samochodami, osoby te nie są osłonięte karoserią samochodu, nie mogą liczyć na działanie poduszek powietrznych ani pasów bezpieczeństwa.

Strażacy codziennie ryzykują zdrowie i życie, niosąc pomoc podczas pożarów, ale również wypadków drogowych czy powodzi. Nierzadko płacą za to najwyższą cenę.

Druhowie kierują się misją i cechuje ich odpowiedzialność, wewnętrzna dyscyplina, poczucie honoru, wiara we własne możliwości, odwaga, wytrwałość, determinacja, pracowitość, sumienność, inicjatywa i lojalność. Praca strażaków nierozerwalnie wiąże się z niebezpieczeństwem, poświęceniem, odpowiedzialnością wobec społeczeństwa. Ochotnicze Straże Pożarne zajmują się nie tylko zwalczaniem pożarów, ale przeciwdziałaniem temu wszystkiemu, co stanowi zagrożenie dla zdrowia, życia, mienia i środowiska. Nie ma dziedziny, gdzie nie byłaby potrzebna straż pożarna. Strażacy codziennie ryzykują zdrowie i życie, niosąc pomoc podczas pożarów, ale również wypadków drogowych czy powodzi.

W dniu 02 maja 2021 r. Zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z Rajska i Sierzchowa w ramach współpracy z Burmistrzem Gminy Opatówek zadbali o bezpieczeństwo społeczeństwa rozdając im elementy odblaskowe, informując na temat zagrożeń, na które mogą być narażeni w ruchu drogowym. Jednym z elementów działań było uświadomienie pieszym, roli odblasków w poprawie bezpieczeństwa na drogach oraz konsekwencji nie posiadania ich.

Współdziałanie władz gminy z OSP dowodzi, jak ważne jest dla nich bezpieczeństwo mieszkańców gminy Opatówek.

Realizacja zadania w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie Gminy Opatówek na 2021 rok.

Print Friendly, PDF & Email